Slezská univerzita, Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné pořádá 6. ročník konference „OpenSource řešení v sítích 2020 – Cyber Security“.

Konference se bude konat 5. listopadu 2020, tentokrát ONLINE. Kde a kdy se na konferenci připojit upřesníme. Konference je určena zejména široké odborné i neodborné veřejnosti a studentům a jejím cílem je prezentovat účastníkům nové trendy a možnosti svobodného i komerčního software a jeho využití v sítích, tentokrát v přímé vazbě na problematiku kybernetické bezpečnosti.

Konferenci připravuje a pořádá Ústav informačních technologií a Katedra informatiky a matematiky SU OPF v Karviné.

Účast na konferenci ORS je ZDARMA a ONLINE!!!

On-line přednášky z konference ORS 2020

Jednotlivé videa z proběhlé konference jsou dostupné na YouTube kanále nebo na této stránce níže

Celostátní call centrum nejenom pro EET

Přednášející: Miroslav Saferna (Linuxbox)

Abstrakt:

Přednáška je ukázkou elegantního spojení OS softwarové telefonní ústředny Asterisk s klíčovými produkty LinuxBoxu, s privátním cloudem, prvky geo clusteru pro potřeby jednotného celostátního call centra EET. Toto hotové řešení, prověřené praxí v ČR, dimenzované na velký výkon a stabilitu, může být inspirací i pro ostatní činnosti jak v státním tak soukromém sektoru. V přednášce jsou demostrovány výhody SW PBX a nádstavby výrazně zvyšující efektivitu práce např. svolávací systém Auto IVR, propojení s CRM ap.

 Monitorování Elastic a RT pomocí Zabbixu

Přednášející: Tomáš Sedláček (Foresight Cyber)

Abstrakt:

Tato videoprezentace obsahuje exemplární ukázku využití nástroje Zabbix, pro monitorování request tracking systému RT. Zaměřuje se na využití itemu typu skript, což je jedna z novinek verze Zabbixu 5.2. Tato videoprezentace obsahuje proces konfigurace od vytvoření template až po spuštění triggeru a také vysvětlení jednotlivých pojmů, které s touto konfigurací souvisí. Účelem této videoprezentace je seznámit diváky s nástrojem Zabbix a ukázat jedno z mnoha jeho využití, které vede k inspiraci pro vytvoření vlastního řešení.

 Monitoring vysokorychlostních sítí na základě NfSen

Přednášející: Vojtěch Hodes (Flowmon)

Abstrakt:

Prezentace pojednává o využití upraveného open-source nástroje NfSen pro monitoring vysokorychlostních sítí. V obsahu prezentace je rovněž přiblížena s ním související technologie NetFlow/IPFIX.

Hybridní Cloud infrastruktura pro projekt LEXIS

Přednášející: Martin Golasowski (VŠB – Technická Univerzita Ostrava)

Abstrakt:

Open source řešení dnes umožňují snadné nasazení experimentálního Cloudu tzv. on-premises. Příkladem takového řešení je OpenStack a VMware vCenter nasazený v IT4Innovations za účelem demonstrace a podpory experimentální platformy pro spouštění komplexních věděckých workflow. Tato platforma je vyvíjena v rámci H2020 projektu LEXIS. Cílem platformy je zjednodušit přístup k vysoce výkonným výpočetním infrastrukturám široké vědecké a komerční veřejnosti pomocí využití technologí z oblasti Cloud a HPC infrastruktur. Platforma poskytuje abstrakci dostupných výpočetních zdrojů použitím specializovaného orchestrátoru YSTIA vyvíjeného ve spolupráci s firmou Atos. V rámci přednášky představíme proces návrhu a nasazení této experimentální infrastruktury, včetně zkušeností z jejího provozu a využívaní open source technologií.

Automatizace v sítích

Přednášející: Jiří Ševčík (TietoEvry)

Abstrakt:

Automatizace tvoří důležitou součást informačních technologií a je třeba jí věnovat čím dál větší pozornost. Její použití lze nalézt v mnoha podobách napříč celým softwarovým vývojem. Následující prezentance se věnuje nejenom automatizací jako takovou, ale jejím použitím v sítích a zárověn při využití open source.

Hyperkonvergovaná architektura

Přednášející: Miroslav Saferna (Linuxbox)

Abstrakt:

Přednáška je zaměřena na objasnění opensourcové technologie používané cloudovými leadery. Může být motivací jak pro privátní cloudy nebo i hostingová centra. Prakticky se zabývá pojmy z oblasti opensourcové virtualizace KVM, podporované přímo jádrem linuxu, dále vysoce škálovatelným objektovým storage systémem CEPH, postaveném na běžných komponentech či virualizačním openVswitchem. Přednáška naznačí cestu jak tuto technologii zavést a ovládnout. Upozorní, na co se nemá zapomínat při praktické implementaci. Technologie má své místo nejen v akademické sféře, ale i jako ekonomicky výhodná alternativa komerčních produktů typu VmWare ap. Hyperkonvergovanou architekturu je možné zavést s běžně dostupnými HW prostředky.

Migrace PBX

Přednášející: Miroslav Saferna (Linuxbox)

Abstrakt:

Ukázka živé migrace PGX v cloudu ServerCare.