Slezská univerzita, Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné pořádá 7. ročník OpenSource 2022, konferenci o otevřených systémech a Essential Cyber Security.

Konference se bude konat 10. listopadu 2022 prezenčně na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné, Univerzitní náměstí 1934/3, 733 40 Karviná. Konference je určena zejména široké odborné i neodborné veřejnosti a studentům a jejím cílem je prezentovat účastníkům nové trendy a možnosti svobodného i komerčního software a jeho využití v sítích, tentokrát v přímé vazbě na problematiku kybernetické bezpečnosti.

Součástí programu jsou rovněž i praktické ukázky některých konkrétních řešení a možnost vyzkoušet si konfiguraci služeb či softwaru.

Konferenci připravuje a pořádá Ústav informačních technologií a Katedra informatiky a matematiky SU OPF v Karviné.

Účast na konferenci ORS je ZDARMA!

Přednášky z konference ORS 2022

Jednotlivé videa z proběhlé konference jsou dostupné na YouTube kanále nebo na této stránce níže

What’s in the box, alias minikrabičky s OWRT

Přednášející: Filip Řezáč (VŠB – Technická Univerzita Ostrava)

Abstrakt:

Miniboxy s OpenWrt, jak budou tyto boxy využity v reálném světě a jak se dotknou běžných lidí, vysvětlil Filip Řezáč. Diskutoval o tom, že s těmito krabičkami bychom mohli budovat další sítě/organizace jako Eduroam, který našel nejdále v Chicagu na vlakovém nádraží, to znamená, že se stejným certifikátem který používá na Univerzitách se přihlásil až 7.530 kilometrů od domova se stejnými přihlašovacími údaji. O co se snaží a co k tomu používá, můžete vidět ve videu.

Propojování sítí pomocí VPN

Přednášející: Petr Krčmář (Root.cz)

Abstrakt:

Služba pro změnu IP, většinou lidé VPN, česky virtuální soukromou síť, používají právě pro tento účel. Obvykle je to pro ochranu nebo anonymizaci či změnu lokace (některé stránky nebo aplikace nejsou poskytnuty v naší zemi a můžeme se tedy k nim dostat jedině např. z Ameriky). Uživatel pak může vzdáleně přistupovat k místním zdrojům. Existuje I řada jiných scénářů použití této služby. Podívejte se na přednášku Petra Krčmáře o VPN.

Kvantová distribuce klíčů v open-source simulátoru QKDNetSIM

Přednášející: Patrik Burdiak (VŠB – Technická Univerzita Ostrava)

Abstrakt:

„Kvantový bit může být něco mezi 0 a 1 je to takzvaná super pozice“, říká Patrik Burdiak. Může QKD zabránit kybernetickým útokům? Co by měla kvantová distribuce klíčů zajistit, se dozvíte ve videu. Kybernetické útoky z minulého roku: Největší únik hesel, bylo ukradnuto a zveřejněno 82 miliard hesel, které se následně nasdílely, Útok na Ukrajinské ministerstva, banky, metra atd…

CISO – the dilemma of the first 100 days

Přednášející: Bob Mann (Foresight Cyber)

Abstrakt:

Přednášející Bob Mann, který za námi přiletěl z Británie se přišel podělit o své zkušenosti v CISO roli. Co byste měli mít v prvních 100 dnech na pozici CISO: je vyžadováno templářské smýšlení, rozpoznávání přítele od nepřítele, vypracovat počáteční akční atd… Jak řekl Bob, „Hackrům stačí objevit jenom jednu zranitelnost, ale vy je musíte najít všechny.“ Podívejte se na přednášku ať máte ponětí, co vše obnáší CISO pozice.

Get insights about your assets with Foresight Cyber platform

Přednášející: Lukáš Macura (Foresight Cyber)

Abstrakt:

Foresight Cyber Platform (FCP) je platforma pro shromažďování a analýzu informací týkajících se IT infrastruktury v rámci organizace, která poskytuje funkce business intelligence v citlivé oblasti, kde je obtížné vzájemné porovnávání informací. Cílem je možnost auditu informací v rámci společnosti na základě informací získaných z více nástrojů a uložených v databázi platformy. Informace shromážděné a zpracované platformou jsou uchovávány v databázi, a to výslovně za účelem poskytnout uživatelům historické trendy a aktualizaci stavu v daném okamžiku. Více Lukáš Macura popisuje ve videu.

Kybernetická bezpečnost v reálném světě

Přednášející: Přemysl Soldán (IT Cluster z.s. )

Abstrakt:

Co v kybernetické bezpečnosti je největší riziko? „Jsou to uživatelé“, řekl Přemysl Soldán. Setkává se s tímto problémem pravidelně, ale moc se tomu nediví. V dnešní době je totiž řada Phisingovích kampaní a dalších různých útoků, které jsou namířené právě na danou osobu a ta si většinou nezkontroluje certifikáty stránky nebo URL adresu. V přednášce je zmínka o Internet of Things (IoT), jak předejít špatnému umístění IoT a co by Hackeři mohli udělat s těmito chytrými zařízeními. Celou přednášku můžete shlédnout ve videu.